تبلیغات
آخرین فیلمهای روز دنیاLord Of Movies - The Hobbit: An Unexpected Journey (هابیت: سفری غیر منتظره)
آخرین فیلمهای روز دنیاLord Of Movies

جدیدترینهای سینما_اخبار فیلمها/بازیگران/کارگردانان_بیوگرافی کامل شخصیتهای معروف جهان سینما_box office

The Hobbit: An Unexpected Journey (هابیت: سفری غیر منتظره)

سه شنبه 5 دی 1391

نوع مطلب :فیلم های 2012، 

کارگردان: Peter Jackson

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hobbit/hobbit-dwarves-poster-610x889.jpg

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/PI/life-of-pi-poster.jpg

نویسنده : J.R.R. Tolkien

بازیگران: Martin Freeman, Ian McKellen , Richard Armitage

خلاصه داستان:

بیلبو بگینز پس از پیدا شدن سر و کله جادوگری خاکستری پوش به همراه دوازده دورف، راهی سفری پر مخاطره با نیت بازپس گیری تاج و تخت دورف های می شود که ..

 http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hobbit/hobbit-dwarves-poster-610x889.jpg


سال 2001، تنها چند ماه بعد از انفجار مرکز تجارت جهانی، پیتر جکسون با فیلم «یاران حلقه/The Fellowship of the Ring» ما را از این حال و هوا جدا کرد و به دنیای سرزمین میانه برد. این فیلم یک اثر سه ساعته ی شگفت انگیز بود: اولین فیلم مهم و جدی و پر هزینه ی سینمای فانتزی - افسانه ای. موفقیت فیلم چندین برابر بیش از حد تصور بود و فیلم «یاران حلقه»، در کنار دو دنباله ی آن «دو برج/The Two Towers» و «بازگشت پادشاه/The Return of the King» هالیوود را به این نتیجه رساند که در قلمرو سینمای فانتزی گنجینه های کشف ناشده ای وجود دارد. اکنون، نه سال پس از بسته شدن پرونده ی مجموعه فیلم «ارباب حلقه ها/ The Lord of the Rings »، جکسون مجدداً به فضای موفق ترین اثر خود بازگشته است. فیلم «هابیت: سفری غیرمنتظره/The Hobbit: An Unexpected Journey» اولین بخش از اقتباس سه قسمتی از اولین رمان تالکین که در دنیای میانه می گذرد، کما بیش در همان فضا می گذرد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hobbit/The-Hobbit-Poster-the-hobbit-an-unexpected-journey-26783096-1506-792.jpgدلایل بی شماری وجود دارند که چرا فیلم «سفری غیرمنتظره» موفق نمی شود به معیارهایی که «ارباب حلقه ها» ایجاد کرده بود دست یابد، اما مهم ترین مورد در عین حال غیر قابل درک ترین آنهاست: جادو و سحر فیلم های اول از بین رفته و یا حداقل کمتر شده است. «سفری غیرمنتظره» اثری سرگرم کننده و شایسته است اما نمی تواند به شیوه ی آثار قبلی مخاطب را شگفت زده و هیجان زده کند. شکی نیست که جکسون سعی می کند خاصیتی نادر و گریزان را دوباره به چنگ آورد، اما با وجود اینکه لحظاتی هستند که او به این دستیابی نزدیک می شود، به هیچ وجه نمی تواند کاملاً به هدف خود برسد. کاملاً غیرعادلانه است که فیلم «هابیت» را یک "شکست" بنامیم، اما منطقی است که آن را اثری "ناامید کننده" بدانیم. جکسون با «ارباب حلقه ها» انتظاراتی را پیش آورد و عدم توانایی او در برآورده کردن آنها در فیلم حاضر احتمالاً دامی ست که شخصاً سر راه خود پهن کرده است.

تالکین کتاب «هابیت» را 17 سال پیش از «ارباب حلقه ها» نوشته بود. این کتاب اولین بار در سال 1937، یعنی پیش از آنکه طوفان جنگ سراسر اروپا را فرا بگیرد، منتشر شد. «یاران حلقه» بعد از اینکه جهان (یا حداقل قسمتی از آن) درگیر نیم دهه کشتار و خونریزی بود پا به عرصه ی نشر گذاشت. جای تعجب نیست که لحن و حالت دو کتاب تا این حد متفاوت هستند. «هابیت» کتابی با ریتمی تند و وقایعی زیاد و بی خیالانه است. «یاران حلقه» به طوری قابل توجه تلخ تر و جدی تر است. مهم ترین چالش پیش روی جکسون این است که چطور این تغییر در لحن را نشان دهد و راه حل او جایز و کارآمد نیست. او برای اینکه داستان کتاب «هابیت» را با کلیت تصویر سینمایی ای که از سرزمین میانه ارائه داده بود هماهنگ کند، ریتم داستان را کند می کند و برخی از نقاط روشن و شاد داستان را تیره و غمگین می کند. او عناصری را به هم پیوند می دهد که در متن خود کتاب «هابیت» نوشته نشده اند بلکه در ضمایم آن و ارجاعات به دیگر کارهای تالکین دیده می شوند. و از همه مهم تر، او فیلم را با صحنه ای آغاز می کند که شایر را در دوره ای پیش از آغاز داستان فیلم « یاران حلقه » نشان می دهد. «هابیت» در اصل یک مرور گذشته (فلش بک) طولانی است که بیلبوی پیر (یان هولم/ Ian Holm) را در حال نوشتن خاطرات زندگی اش به تصویر می کشد. با وجود اینکه تجدید دیدار با هلم (و الیجا وود/ Elijah Wood در نقش فرودو) حالتی از حس نوستالژی در خاطر بیننده به وجود می آورد، این صحنه 10 دقیقه ی خسته کننده به ابتدای فیلم اضافه می کند که شاید بهتر بود در یک دی وی دی تحت عنوان "نسخه ی طولانی" توزیع می شد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hobbit/The-Hobbit-An-Unexpected--010-1.jpgکتاب « یاران حلقه » 400 صفحه است و جکسون آن را در یک فیلم سینمایی سه ساعته جای می دهد. فیلم «هابیت: سفری غیرمنتظره» داستان 100 صفحه ی اول یک کتاب 270 صفحه ای را روایت می کند. نسخه ی سینمایی تنها 10 دقیقه از « یاران حلقه » کوتاه تر است. و پاشنه ی آشیل فیلم هم در همین نکته نهفته است: پیچ و خم های طولانی داستان. « سفری غیرمنتظره» ارزش یک فیلم 168 دقیقه ای را ندارد. از همان ابتدای فیلم حس خودنمایی و غرور بیش از حد به چشم می خورد. برای دیدن نیمه ی اول فیلم باید مقداری کافئین مصرف کنیم که بتوانیم بیداری و تمرکز خود را حفظ کنیم. در نیمه ی دوم وضع به صورت قابل توجهی بهتر می شود. در واقع، 45 دقیقه ی پایانی فیلم از ریتم تندی برخوردارند و مخاطب را میخکوب می کنند. اما پایان بندی قوی فیلم نمی تواند لکنت ها و لغزیدن های دو ساعت اولیه ی فیلم را به طور کامل جبران کند. به نظر من یک فیلم عالی و شاید فوق العاده درون « سفری غیرمنتظره» وجود دارد، اما به یک تدوینگر بی باک و جسور نیاز داریم تا آن را از لابلای تصاویر دیگر بیرون بکشد. شاید نسخه ی ویژه ی این فیلم که بر روی دی وی دی منتشر می شود باید به جای آنکه طولانی تر باشد، کوتاه تر شده باشد!

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hobbit/Screen%20Shot%202012-12-16%20at%206.24.01%20PM.jpegهواخواهان داستان های فانتزی به خوبی با ماجرای فیلم آشنایی دارند. بیلبو بگینز (مارتین فریمن/ Martin Freeman) سرش به کار خودش است و مثل بقیه ی هابیت ها فعالیت های روزمره ی خود را انجام می دهد، تا اینکه با رسیدن یک جادوگر آواره به نام گاندالف (یان مک کلان/ Ian McKellan) و یک کوتوله ی تبعیدی به نام تورین (ریچارد آرمیتیج/ Richard Armitage) و گروه دوازده نفره ی پیروانش، دنیای او زیر و رو می شود.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hobbit/Screen%20Shot%202012-12-16%20at%206.23.11%20PM.jpegآنها بیلبو را به عنوان "دزد" در گروه خود می پذیرند. آنها راهی سفری هستند تا تاج و تخت تورین را از اژدهای غارتگری به نام اسماوگ پس بگیرند و برای ورود به لانه ی اژدها به بیلبو نیاز دارند. اولین قسمت سفر، که در «سفری غیرمنتظره» به آن پرداخته شده و شامل برخورد با ترول های، جن و دیو ها و غول های سنگی می شود، گروه را به ریوندل و داخل ارتفاعات کوهستان های مه آلود می برد و تعداد انگشت شماری چهره ی آشنا را نیز به نمایش می گذارد: النورد (هیو ویوینگ/ Hugo Weaving)، گالاردیل (کیت بلانشت/ Cate Blanchett) سارومانِ سفید (کریستوفر لی/ Christopher Lee) و گالوم (اندی سرکیس/ Andy Serkis). اشاراتی هم وجود دارند که از تاریکی جمع شده ای سخن می گویند که به تدریج به وقایعی ختم می شود که در «ارباب حلقه ها» نقل شدند. تنها یک نظر اسماوگ را می بینیم. باید تا زمان اکران فیلم «هابیت: ویران شدن اسماوگ» صبر کنیم تا او را با تمام شکوه و جلال خود جلوی چشم داشته باشیم.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hobbit/The-Hobbit-An-Unexpected-Journey-Wallpapers-1920x1080-11.jpgاز یک نظر، منصفانه نیست که تا پیش از ساخته شدن هر سه قسمت، "نمره" ی نهایی «هابیت» را تعیین کنیم. شاید وقتی سه فیلم به صورت یک مجموعه دیده شوند، با تجربه ای دوست داشتنی تر و غنی تر از «سفری غیرمنتظره» روبرو شویم. شاید بعضی از شخصیت های فرعی جان بگیرند. در قسمت اول، تنها بیلبو، گاندالف و تورین ویژگی های شخصیتی خاصی نشان می دهند که آنها را از سایرین متمایز می سازد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hobbit/Screen%20Shot%202012-12-16%20at%206.23.35%20PM.jpegمتأسفانه، چند مورد کارتون مانند و اغراق شده ی غیرقابل اغماض در فیلم دیده می شوند. نماهایی که راداگاست (سیلوستر مک کوی/ Sylvester McCoy) را نشان می دهد که سوار بر سورتمه ای که توسط خرگوش ها کشیده می شود، تحت تعقیب دیو ها قرار گرفته شبیه به صحنه ای از بازی های کامپیوتری ست. صحنه های خاص دیگری هم هستند که همین مشکل را دارند و گرافیک کامپیوتری به کار رفته در آنها بیش از حد مشهود است. نبرد با غول سنگی تأثیرگذار و چشمگیر است اما بیشتر شبیه آن است که از یکی از فیلم های «تغییر شکل دهندگان/ Transformers » گرفته شده باشد تا اینکه متعلق به فیلم «هابیت» باشد. از سوی دیر، چند صحنه ی فوق العاده نیز در فیلم وجود دارند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hobbit/The-Hobbit-An-Unexpected-Journey-Goblin-.pngصحنه ای از شورایی متشکل از گاندالف، النورد، سارومان و گالاردیل، سایه هایی در تاریکی در کنار واضح و شفاف ترین تصویری که تابحال از گالوم دیده ایم، و توقف مهم و تأثیرگذار پیش پای اُرک سفید. جکسون برای به تصویر کشیدن قلمرو زیرزمینی دیو ها فوق العاده عمل می کند. صحنه ی برخورد با ترول کاملاً به کتاب وفادار است. ریوندل شبیه به همان چیزی ست که در «ارباب حلقه ها» دیده ایم. و تصاویر مختصری که از اسماوگ می بینیم جذابیت این را دارد که بخواهیم صحنه ی کامل تری با حضور آن را ببینیم.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hobbit/the-hobbit-auj001-730x365.jpegاز نظر بصری، فیلم «هابیت» به چهار شکل مختلف اکران شد: دیجیتال دو بعدی، سه بعدی 24 فریم بر ثانیه، سه بعدی 48 فریم بر ثانیه و سه بعدی آیمکس. من که نسخه ی 48 فریم بر ثانیه را دیده ام، می خواهم چند نکته را بازگو کنم. اول اینکه نه دو برابر کردن تعداد فریم در ثانیه و نه تکنیک سه بعدی چیز زیادی به کل فیلم اضافه نمی کنند. هر دوی آنها غیرضروری هستند. تکنیک سه بعدی نمی تواند محیطی پر مایه تر ایجاد کند، البته صدمه ای هم به فیلم نمی زند. تعداد فریم در ثانیه ی دو برابر شده کمتر از آنچه فکرش را می کردم قابل توجه است. صحنه هایی هستند که این نکته تصویر را موج دار تر و روشن تر نشان می دهد، اما به خصوص در لحظاتی که از گرافیک کامپیوتری استفاده شده، این موضوع تصویری غیر سینمایی به وجود می آورد. شاید دلیل اینکه بعضی از صحنه های خاص مانند بریده هایی از یک بازی ویدئویی هستند هم همین باشد. توصیه ی من این است: تمامی افزودنی های تصویری را کنار بگذارید و به سراغ همان فرمت دو بعدی قدیمی بروید. «ارباب حلقه ها» نیازی به تصویربرداری 48 فریم بر ثانیه و یا تکنیک سه بعدی نداشت و دلیل قانع کننده ای وجود ندارد که «هابیت» حتماً باید از این خصیصه ها برخوردار باشد. قطعاً این موارد فیلم را بهتر نکرده اند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/hobbit/Screen%20Shot%202012-12-16%20at%206.23.46%20PM.jpegمن فکر می کنم عاشقان جان سخت تالکین (و نه تالکین دوستان اصیل) آنچه فیلم «هابیت» ارائه می دهد را ستایش می کنند. ریتم کند و ناموزون فیلم آنها را آزار نمی دهد و بحث "هر چه بیشتر بهتر" آنها را پریشان نمی کند.

با اینحال مطمئن نیستم «سفری غیرمنتظره» آنقدر قوی باشد که برای کسانی که به مکتب تالکین اعتقادی ندارند، شیفته کننده باشد. تقریباً همه جا رایج ترین گله و شکایت مربوط به طول فیلم است. هیچ اشکالی ندارد که فیلمی سه ساعت طول بکشد اما طول زمانی بیشتر فیلم تدوین بهتر و چیدمان فشرده تر عناصر داستانی را طلب می کند. در این فیلم این اتفاق نمی افتد، پس انتقادات وارد است. «سفری غیرمنتظره» از نظر قسمتی از مخاطبان پایان ناپذیر به نظر خواهد رسید.

با این وجود، با در نظر گرفتن تمام مشکلات فیلم، که از مشکلات تمامی قسمت های «ارباب حلقه ها» با هم بیشتر هستند، جکسون مخاطب را مجدداً به سرزمین میانه می کشند. این سفر به شگفت انگیزی و محسور کننده گی آنچه یک دهه ی پیش تجربه کردیم نیست، اما باز هم پر از شگفتی ها، موجودات و هیجانات خاص خود است.

بر خلاف «ارباب حلقه ها»،  «یک سفر شگفت انگیز» راوی خالص نوشته های تالکین نیست، بلکه نوشته های اوست که از فیلتر پیتر جکسون رد شده و تأثیرات وی را به خود گرفته است.

منبع: سایت نقد فارسی"
فهرست وبلاگ

> سیم کارت ریدر +رم ریدر

> آهنگهای شاد کودکانه

> برترین نرم افزار آموزش زبان انگلیسی دنیا

> فیلم آموزشی Excel 2007 به زبان فارسی

> آموزش کامل زبان نصرت + دوره تقویت حافظه

> آموزش تصویری نرم افزار حسابداری رافع 6

> آموزش نرم افزار حسابداری هلو

> آموزش طراحی اصول طراحی با مداد

> کارواش همه کاره اصل

> حراج گیرنده دیجیتال+مبدل DELL USB DVB-T

> جدیدترین کرم سفید کننده مردانه Emami

> اسمارت لیدز اصل نگهدارنده طولانی موادغذا

> آموزش ویدئویی فتوشاپ به زبان فارسی

> آلبوم موسیقی آرامش بخش کودکان mp3

> صابون ریز اتوماتیك

> کرم دوقلو روشن کننده و ضد لک قوی خرچنگ

> کرم صاف و نرم کننده مو Dark & Lovely

> دستگاه صافکاری بدنه خودرو

> اسپری موبر

> نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار.

> گـوی جادویی شستشوی لباس ماشین لباسشویی

> مکالمه زبان انگلیسی با لهجه آمریکایی

> شامپو ضد ریزش مو جنسینگ

> کرم رفع سیاهی بدن ولنسی مجوزدار

> پنل ارسال ایمیل انبوه تحت وب حرفه ای

> ژل حجم دهنده و فرم دهنده سینه با مجوز

> آموزش c++ بصورت تصویری دکتر رحمانی

> انگشتر جادویی تغییر احساس

> مقنعه شال دار

> لیزر انگشتی

> پودر سفید کننده دندان abaan

> کرم ضدچروک و سیاهی دور چشم ولنسی

> ساعت مچی swatch

> فروش عمده دستبند مغناطیسی پاوربالانس

> بیگودی جادویی مجیک MAGIC LEVERAG

> روغن مار ملکه زیبایی

> ست کامل مروارید عشق

> پک سفید کننده دندانWHITE LIGHT

> نانو تصفیه

> آموزش زبان عمومی دانشگاه پیام نور

> کرم پف کننده صورت و گردن ولنسی valensy

> قلم خش گیر خودرو های ایران خودرو و سایپا

> نگهدارنده ژله ای وسایل مختلف

> ما شما را به همگان معرفی می کنیم !

> جدیدترین ساعت بدون عقربه اسپورت

> کرم گریم منحصر به فرد گلوبال فرانسه

> پد دفع سموم بدن کینوکی با تضمین نتیجه

> لغات برای آیلتس همراه با فایل صوتی

> تخته گوشت با چاقو لیزری

> آموزش بی نظیر زبان انگلیسی در خواب

> تبلیغات شما در Abanfi.Com

> آموزش حسابداری مالی وصنعتی ومالیاتیEbook

> پکیج ویژه استخدام در شرکتهای ایرانی

> بسته ویژه آموزش ریاضی معلمان ششم ابتدایی

> سرم ضدچروک صورتknox اصل کره(باقیمت قبلی)

> ساعت جدید زنانه بند حصیری

> آموزش جامع فیزیک اول دبیرستان + کنکور

> انگشتر حلقه ای آمیتیست

> ساعت النگویی تمام استیل با طرح دلفین

> شامپوی مرطوب جلبک دریایی

> عینك پلیس s8005 اورجینال

> دستگاه ترک سیگارالکترو اسموک

> کرم رفع سیاهی بدن ولنسی (دارای مجوز

> شال طرح طاووس و قلب

> ساعت ظریف زنانه

> ساعت زنانه ck اسپورت و فانتزی

> آموزش سیستم مدیریت محتوا جوملا2.5 ebook

> ماسک رسوبات آتشفشانی

> گوشواره ماه تولد

> از بین برنده سفیدی مو استراتژی STRATEGY

> فروش عمده هندزفری تغییر صدا

> صابون کوسه ماهی مجوزدار

> شامپو کریستال آلوئه ورا مجوزدار

> لوبیای سحرآمیز

> قلم تشخیص رنگ کارشناس 2

> صابون خاویار

> وکیوم پک سایز بزرگ

> سرور ارسال ایمیل انبوه2

> کرم دورچشم ولنسی دارای مجوز بهداشت

> اسپری گیاهی ضد جوش مجوزدار

> فیلم برنام نویسی الگوریتم رقابت استعماری

> فیلم آموزش کامل ADO.NET به زبان فارسی

> گردنبندعقیق شرف الشمس زیبا

> چسب بینی زغال طبیعی ساخت کره دارای مجوز

> کرم تقویتی کلاژن ولنسی دارای مجوز بهداشت

> کلاه گیس طبیعی بدون فرق اصل

> آموزش یوگا در دوران بارداری

> لغات کاربردی زبان انگلیسی با ترجمه فارسی

> آموزش درس الکترونیک ۱ رشته های مهندسی

> روغن التیام بخش شترمرغ برای رفع فوری درد

> فایل آموزشی آمار مقدماتی کارشناسی ارشد

> حشره کش الکتریکی شارژی(با طرح راکت تنیس)

> آچار فرانسه نرم افزار 2012

> شامپو رفع سفیدی مو

> آموزش زبان Face To Face

> درجه سنجش باد لاستیك خودرو

> کرم رفع سیاهی مناطق حساس بدن

> صابون تخصصی رفع سیاهی مناطق حساس بدن

> پکیج کامل نرم افزاری GPS & MAP 2012

> بند انداز برقی اتوماتیك بانوان (Browns)

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها

دنیای کدهای جاوا اسکریپت