تبلیغات
آخرین فیلمهای روز دنیاLord Of Movies - Zero Dark Thirty (سی دقیقه بامداد)
آخرین فیلمهای روز دنیاLord Of Movies

جدیدترینهای سینما_اخبار فیلمها/بازیگران/کارگردانان_بیوگرافی کامل شخصیتهای معروف جهان سینما_box office

Zero Dark Thirty (سی دقیقه بامداد)

چهارشنبه 6 دی 1391

کارگردان: Kathryn Bigelow

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/jungo/o-ZERO-DARK-THIRTY-POSTER-570.jpg

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/PI/life-of-pi-poster.jpg

نویسنده : Mark Boal

بازیگران: Jessica Chastain, Joel Edgerton , Chris Pratt

خلاصه داستان :

داستان تلاش نیروهای آمریکایی با محوریت شخصیتی با نام مایا از زمان حمله به برج های تجارت جهانی تا حمله به مخفیگاه اسامه بن لادن برای قتل رهبر القاعده را روایت می کند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/jungo/o-ZERO-DARK-THIRTY-POSTER-570.jpg

فیلم «30 دقیقه بامداد/Zero Dark Thirty*» یک تریلر دیدنی درباره ی موضوعی معاصر است که به شکلی جذاب به بررسی شخصیت اصلی داستان خود می پردازد. مانند «آرگو» این فیلم عناصر وقایع تاریخی را با جزئیات و اتفاقات داستانی ترکیب می کند تا عملیات های مرگبار مأموران سازمان اطلاعات در خط مقدم جبهه ی دشمن را به طوری ملموس به تصویر بکشد. با این حال بر خلاف «آرگو»، این فیلم از شخصیت اصلی فوق العاده ای برخوردار است که بسیار قدرتمند ظاهر می شود. با پوزش از محضر جناب بن افلک/ Ben Affleck، باید بگویم هنرنمایی جسیکا کستین/ Jessica Chastain توجه همه را به خود جلب می کند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/jungo/Screen%20Shot%202012-12-20%20at%206.45.38%20PM.jpegداستان اصلی که از سرتیتر خبرهای سالهای اخیر گلچین شده، عناصر غافلگیرکننده و یا افشاگرانه ی زیادی ندارد. همه ی ما می دانیم پایان داستان چیست: جسد اوسامه بن لادن در یک کیسه ی مخصوص جنازه پیدا می شود. جذابیت و تعلیق فیلم از مشاهده ی شیوه ی داستانی شدن روند وقایعی که به این لحظه منجر می شوند، حاصل شده است. داستان فیلم «30 دقیقه بامداد» از روز یازدهم سپتامبر سال 2001 (با نشان دادن انفجار برج های دوقلو از طریق صدایی که بر پس زمینه ی سیاه تصویر پخش می شود) آغاز شده و در روز دوم ماه می سال 2011 پایان می پذیرد. در این میان، فیلم به دنبال کردن تلاش های یک مأمور سی آی ای به نام مایا (جسیکا کستین) می پردازد که قصد دارد محل اختفای اوسامه بن لادن را در محدوده ی افغانستان/پاکستان کشف کند و در مأموریتی که توسط یکی از اعضای نیروهای ویژه نیروی دریایی به نام پاتریک (جوئل ادگارتن/ Joel Edgerton) سرپرستی می شود و هدف آن بیرون کشیدن اسامه بن لادن از مخفیگاه است، مشارکت کند .

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/jungo/Screen%20Shot%202012-12-20%20at%206.45.21%20PM.jpegروند رو شدن وقایع مثل یک داستان جاسوسی است، ابتدا مایا وارد شرایطی میشود که کاملا او را در بر میگیرد . او که پیشتر شاگرد یک بازجوی کارکشته به نام دَن (با بازی جیسن کلارک Jason Clarke) بوده، او دَن را در حال شکنجه و تهدید کردن یک زندانی مشکوک به همکاری با القاعده میبیند. پس از بازگشت دَن به ایالات متحده، مایا نقش او را بر عهده میگیرد، در کار خود بسیار جدی ظاهر میشود و نشان میدهد که میتواند رئیس خودش، مامور ویژه ژوزف بردلی (با بازی کایل چندلرKyle Chandler) را بترساند. و پس از افشا شدن هویتش و مجبور شدن به بازگشت به امریکا، به کنترل عملیات از لنگلی Langley ادامه میدهد. با وجود اینکه 30 دقیقه پایانی فیلم به عملیات نیروهای ویژه نیروی دریایی (SEALs) میپردازد، شخصیت مایا هرگز از ذهن بیننده دور نمی شود.

«30 دقیقه بامداد» بیشتر از اینکه در مورد کشتن بن لادن باشد، به شخصیت نقش اول میپردازد، و نقطه قدرت فیلم کاترین بیگلو Kathryn Bigelow با فیلمنامه ای از مارک بُلMark Boal، در موازنه این دو عنصر است. مایا یک کاراکتر سه بعدی ندارد. اطلاعات ما در باره گذشته او بسیار کم، و درباره آینده اش صفر است. ولی او را در زمان حال کاملا میشناسیم. او "آهاب" و بن لادن نهنگش است. مایا برای کشتن بن لادن هر کاری میکند. در کاراکتر او عقده هایی وجود دارد عقده هایی درونی که باعث شده اند همه زندگی اش را صرف کشتن بن لادن بکند، این عقده ها آنچنان زندگی وی را تحت تاثیر قرار داده اند که حتی نمیتواند جواب سؤال های ساده ایی مثل “تو هیچ دوستی نداری؟” و “حالا میخوای کجا بری؟” را بدهد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/jungo/Screen%20Shot%202012-12-20%20at%206.45.30%20PM.jpegپر اضطراب ترین صحنه در «30 دقیقه بامداد» قسمت حمله به مخفیگاه بن لادن نیست. بلکه، نمایش حمله Camp Chapman است. این اتفاق، که در 30 دسامبر 2009 روی داد در اخبار همانروز گزارش شد، در «30 دقیقه بامداد» هم گنجانده شده است. این سکانس 15 دقیقه ای که یکی از پر استرس ترین صحنه های موجود در بین تمام فیلم های سال 2012 است، بسیاری را به یاد «قفسه ی درد/The Hurt Locker» از می اندازد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/jungo/Screen%20Shot%202012-12-20%20at%206.45.59%20PM.jpegدر فیلمنامه گفته های مقامات رسمی در باره پیدا کردن و کشتن بن لادن نقش پررنگی دارند. جزئیات غیر رسمی که منابع آشنای بیگلو و بول تهیه کرده اند نیز این ویژگی را بارز تر ساخته است. این فیلم شباهت زیادی به صحنه های واقعی دارد، که البته نکته عجیبی نیست. سازندگان فیلم در انتخاب کاراکتر ها بر اساس شخصیت های واقعی با احتیاط عمل کرده اند، بیشتر اسم ها تغییر داده شده اند. مثلا "جنیفر لین متیو" Jennifer Lynne Matthews، در فیلم “جسیکا” صدا زده میشود و نقش او را جنیفر اهل Jennifer Ehle ایفا می کند. واضح است کاراکتری که توسط جیمز گندلفینی James Gandolfini به نمایش در آمده قرار است لئون پنتا Leon Panetta باشد، ولی در فیلم با اسم به او اشاره نمیشود و در پایان فیلم با عبارت “سرپرست CIA” مشخص میشود. و مایا هم یک مشابه نیمه خیالی از شخصیتی واقعی است.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/jungo/Screen%20Shot%202012-12-20%20at%206.45.47%20PM.jpegایفای نقش جسیکا چستین «حداقل» یک نامزدی اسکار را برای او به ارمغان خواهد آورد. او در کنار جنیفر لارنس Jennifer Lawrence ، از کاراکتر های اصلی فیلم است. چستین چیزی ارائه کرده که به ندرت روی پرده دیده میشود: یک کاراکتر مونث قوی و تسلیم ناشدنی که قدرت حضورش برای جان دادن به یک فیلم هیجانی به تنهایی کافی است. چستین از مایا کاراکتری حیاطی و بینظیر ساخته. موفقیت فیلم شدیدا به این نقش وابسته است، و چیزی که سرزندگی مایا را تعیین میکند، بدون شک نشان از قدرت جسیکا چستین در ایفای نقش خود  دارد.

فیلم برداری 30 دقیقه بامداد به گونه ای است که بیننده را به درون فیلم میکشد، بدون اینکه از خبری از حرکت های پر لرزش دوربین باشد. با اینکه در بسیاری از صحنه ها دوربین با دست نگه داشته شده، حرکت دوربین فاقد تکان های شدیدی است که میتوانند باعث سرگیجه بیننده یا تار شدن تصویر شوند، موسیقی متن فیلم ساخته ی الکساندر دسپالت/ Alexandre Desplat نیز به همین شکل، که البته در حدی متوسط و کم استفاده شده است.

قسمت حمله به پناهگاه بن لادن، مجموعه ای از نما های شخص ثالث با تصویر سبز رنگ دید در شب است. کشته شدن رهبر ال قاعده نشان داده میشود، ولی به صورتی که بیننده هیچوقت نمای واضحی از چهره او را نمیبیند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/jungo/zero-dark-thirty-2012-pic05.jpgآیا همانطورکه در بعضی از نقدها گفته شده، این فیلم شکنجه را “تجلیل”میکند؟ نه ، البته اینطور نشان داده میشود که با ادامه بازجویی از متهم، (به نحوی که ما نمی توانیم ببینیم چطور)‌ میتوان اطلاعات مفیدی از متهم به دست اورد! «30 دقیقه بامداد» در به تصویر کشیدن این نکته که آمریکایی ها و نیروهای حرفه ای آمریکایی از طریق بازجویی از متهمین پیشاپیش از برخی عملیات های تروریستی القائده آگاهی داشتند (اما اقدامی برای جلو گیری از آن نکردند) هیچ ابایی ندارد  و البته بی انصافی است اگر بگوییم فیلم حکم دفاعیه ای دارد برای مشروعیت دادن  این روش آمریکایی ها برای کسب اطلاعات و نفوذ و مراتب بالاتر.

صحنه های شکنجه هم (که خشونت آنها بیشترین حد مجاز در یک فیلم R-Rated است) بیشتر از این که به جلو رفتن داستان کمک کنند، برای نشان دادن شخصیت واقعی کاراکتر مایا طراحی شده اند.

بدون شک، «30 دقیقه بامداد» از بهترین فیلم های سال 2012 است. این فیلم با وجود این که همه وقایعش به طور کامل در اخبار و مستند ها تشریح شده اند، با نشان دادن ماجرا از دید مایا، زاویه دید خوبی به بیننده میدهد که همه چیز را برای او ملموس تر میکند. مدت فیلم تقریبا دو ساعت و نیم است، ولی در یک چشم به هم زدن به پایان میرسد که این نشان میدهد گاهی یک فیلم به ظاهر طولانی بری گفتن داستان لازم است. این فیلم، دومین اثر بیگلو در فیلم سازی حرفه ایی است.

*عنوان اصلی فیلم جدید بیگلو «Zero Dark Thirty» است. این عبارت به لحاظ نظامی به معنای «30 دقیقه بامداد» است، اما در کل به ساعتی نامشخص در اوایل صبح زمانی که هوا هنوز تاریک است، اشاره دارد.

"منبع: سایت نقد فارسی"
فهرست وبلاگ

> سیم کارت ریدر +رم ریدر

> آهنگهای شاد کودکانه

> برترین نرم افزار آموزش زبان انگلیسی دنیا

> فیلم آموزشی Excel 2007 به زبان فارسی

> آموزش کامل زبان نصرت + دوره تقویت حافظه

> آموزش تصویری نرم افزار حسابداری رافع 6

> آموزش نرم افزار حسابداری هلو

> آموزش طراحی اصول طراحی با مداد

> کارواش همه کاره اصل

> حراج گیرنده دیجیتال+مبدل DELL USB DVB-T

> جدیدترین کرم سفید کننده مردانه Emami

> اسمارت لیدز اصل نگهدارنده طولانی موادغذا

> آموزش ویدئویی فتوشاپ به زبان فارسی

> آلبوم موسیقی آرامش بخش کودکان mp3

> صابون ریز اتوماتیك

> کرم دوقلو روشن کننده و ضد لک قوی خرچنگ

> کرم صاف و نرم کننده مو Dark & Lovely

> دستگاه صافکاری بدنه خودرو

> اسپری موبر

> نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار.

> گـوی جادویی شستشوی لباس ماشین لباسشویی

> مکالمه زبان انگلیسی با لهجه آمریکایی

> شامپو ضد ریزش مو جنسینگ

> کرم رفع سیاهی بدن ولنسی مجوزدار

> پنل ارسال ایمیل انبوه تحت وب حرفه ای

> ژل حجم دهنده و فرم دهنده سینه با مجوز

> آموزش c++ بصورت تصویری دکتر رحمانی

> انگشتر جادویی تغییر احساس

> مقنعه شال دار

> لیزر انگشتی

> پودر سفید کننده دندان abaan

> کرم ضدچروک و سیاهی دور چشم ولنسی

> ساعت مچی swatch

> فروش عمده دستبند مغناطیسی پاوربالانس

> بیگودی جادویی مجیک MAGIC LEVERAG

> روغن مار ملکه زیبایی

> ست کامل مروارید عشق

> پک سفید کننده دندانWHITE LIGHT

> نانو تصفیه

> آموزش زبان عمومی دانشگاه پیام نور

> کرم پف کننده صورت و گردن ولنسی valensy

> قلم خش گیر خودرو های ایران خودرو و سایپا

> نگهدارنده ژله ای وسایل مختلف

> ما شما را به همگان معرفی می کنیم !

> جدیدترین ساعت بدون عقربه اسپورت

> کرم گریم منحصر به فرد گلوبال فرانسه

> پد دفع سموم بدن کینوکی با تضمین نتیجه

> لغات برای آیلتس همراه با فایل صوتی

> تخته گوشت با چاقو لیزری

> آموزش بی نظیر زبان انگلیسی در خواب

> تبلیغات شما در Abanfi.Com

> آموزش حسابداری مالی وصنعتی ومالیاتیEbook

> پکیج ویژه استخدام در شرکتهای ایرانی

> بسته ویژه آموزش ریاضی معلمان ششم ابتدایی

> سرم ضدچروک صورتknox اصل کره(باقیمت قبلی)

> ساعت جدید زنانه بند حصیری

> آموزش جامع فیزیک اول دبیرستان + کنکور

> انگشتر حلقه ای آمیتیست

> ساعت النگویی تمام استیل با طرح دلفین

> شامپوی مرطوب جلبک دریایی

> عینك پلیس s8005 اورجینال

> دستگاه ترک سیگارالکترو اسموک

> کرم رفع سیاهی بدن ولنسی (دارای مجوز

> شال طرح طاووس و قلب

> ساعت ظریف زنانه

> ساعت زنانه ck اسپورت و فانتزی

> آموزش سیستم مدیریت محتوا جوملا2.5 ebook

> ماسک رسوبات آتشفشانی

> گوشواره ماه تولد

> از بین برنده سفیدی مو استراتژی STRATEGY

> فروش عمده هندزفری تغییر صدا

> صابون کوسه ماهی مجوزدار

> شامپو کریستال آلوئه ورا مجوزدار

> لوبیای سحرآمیز

> قلم تشخیص رنگ کارشناس 2

> صابون خاویار

> وکیوم پک سایز بزرگ

> سرور ارسال ایمیل انبوه2

> کرم دورچشم ولنسی دارای مجوز بهداشت

> اسپری گیاهی ضد جوش مجوزدار

> فیلم برنام نویسی الگوریتم رقابت استعماری

> فیلم آموزش کامل ADO.NET به زبان فارسی

> گردنبندعقیق شرف الشمس زیبا

> چسب بینی زغال طبیعی ساخت کره دارای مجوز

> کرم تقویتی کلاژن ولنسی دارای مجوز بهداشت

> کلاه گیس طبیعی بدون فرق اصل

> آموزش یوگا در دوران بارداری

> لغات کاربردی زبان انگلیسی با ترجمه فارسی

> آموزش درس الکترونیک ۱ رشته های مهندسی

> روغن التیام بخش شترمرغ برای رفع فوری درد

> فایل آموزشی آمار مقدماتی کارشناسی ارشد

> حشره کش الکتریکی شارژی(با طرح راکت تنیس)

> آچار فرانسه نرم افزار 2012

> شامپو رفع سفیدی مو

> آموزش زبان Face To Face

> درجه سنجش باد لاستیك خودرو

> کرم رفع سیاهی مناطق حساس بدن

> صابون تخصصی رفع سیاهی مناطق حساس بدن

> پکیج کامل نرم افزاری GPS & MAP 2012

> بند انداز برقی اتوماتیك بانوان (Browns)

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها

دنیای کدهای جاوا اسکریپت