تبلیغات
آخرین فیلمهای روز دنیاLord Of Movies - نقدی بر فیلم جعبه درد فیلم برنده اسکار ساخته کاترین بیگلو
آخرین فیلمهای روز دنیاLord Of Movies

جدیدترینهای سینما_اخبار فیلمها/بازیگران/کارگردانان_بیوگرافی کامل شخصیتهای معروف جهان سینما_box office

نقدی بر فیلم جعبه درد فیلم برنده اسکار ساخته کاترین بیگلو

شنبه 14 فروردین 1389

نویسنده:داوود هایپر 

فیلمی كه با ناشناخته‌ترین تركیب و عوامل، نامزد دریافت 3جایزه گلدن گلوب و 9 جایزه اسكار شده است به احتمال فراوان اثر خاصی است.

«جعبه درد» فیلم خوبی است، كشش و انگیزه زیادی را برای تا انتها دیدن در بیننده ایجاد می‌كند، فیلمبرداری‌‌اش نوآوری دارد و سرشار از خلاقیت است، چینش داستانك‌ها، روند شكل‌گیری ماجرای پایانی و تعلیق مناسب را به بستر اصلی فیلم می‌افزاید، عناصر داستانش منظم كنار هم قرار گرفته‌اند و شخصیت‌ها هركدام به سهم خود وجودشان برای رسیدن به انتهای ماجرا لازم به‌نظر می‌رسد. بیگلو جعبه درد را درحالی فیلمی ضدجنگ معرفی می‌كند كه در تیتراژ فیلم، جنگ را دارو می‌خواند و البته كمترین صداقت را در جریان فیلم به نمایش می‌گذارد.

 

یك تیم سه نفره طی 365 روز عملیات خود هیچ كاری به گردان‌ها و درگیری‌های دیگر ندارند؛ آنها گروه خنثی‌كننده بمب هستند؛ بمب‌هایی كه روزانه ده‌ها عراقی و آمریكایی را به كشتن می‌دهد. جعبه درد كه اسم بسیار بامسمایی است به رفتارشناختی اعضای این گروه و تاحدودی آدم‌های دور و بر آنها می‌پردازد.

وقتی فرمانده این گروه (با بازی گای پیرس) در همان چند دقیقه ابتدای فیلم بر اثر انفجار بمب كشته می‌شود، جانشین او (با بازی جرمی رنر) با خلقیات عجیب و منحصر‌به‌فرد خود این رفتارشناختی را كامل می‌كند و شمایلی سراسر احساسی از یك سرباز آمریكایی كه هرروز جانش را در كف دست گرفته به نمایش می‌گذارد.

این سه نفر

جعبه درد را شاید بتوان به 3بخش اصلی تقسیم كرد؛ بخش اول معرفی گروهی است كه تا پایان ماجرا با آنها سر و كارداریم. بخش دوم فیلم به رفتارشناختی ویلیام جیمز، فرمانده جدید گروه می‌پردازد و در كنار آن، تماشاگر این فرصت را به‌دست می‌آورد تا با 2نفر دیگر گروه یعنی گروهبان سنبورن و سرجوخه الدریج آشنا شود.

جیمز ابتدای كار فقط یك سرباز كله شق به‌نظر می‌رسد اما هرچه جلوتر می‌رویم ویژگی‌های خاص او بیشتر شناخته می‌شود. اگر الدریج جوان مدام برای اتمام ماموریتش لحظه شماری می‌كند، جیمز تنها به زنده ماندن فكر می‌كند. در ادامه گروهبان سنبورن نیز با الدریج همزبان می‌شود و از ترس‌هایش می‌گوید اما هنوز از ترس جیمز خبری نیست تا اینكه در می‌یابیم دست برقضا او بهترین و بیشترین انگیزه‌ها را برای زنده‌ماندن دارد: یك  همسر چشم انتظار و پسری كه تازه به‌دنیا آمده است؛ اگرچه به قول سنبورن به جیمز نمی‌آید كه اهل داشتن خانواده باشد چه برسد به فرزند.

اما این بخش سوم ماجراست كه با وجود كوتاه بودن به‌شدت برای جمع و جور كردن داستانك‌های فیلم و همچنین نتیجه‌گیری برای رفتارشناختی شخصیت اصلی فیلم، زیبا از كار در آمده است. در این بخش، جیمز را می‌بینیم كه به خانه برگشته است؛ همراه همسرش به خرید می‌رود و در كارهای منزل به او كمك می‌كند و حتی وقتش را با پسر كوچكش می‌گذراند ولی به خوبی پیداست كه او اهل خانه ماندن نیست تا اینكه یك روز به همسرش می‌گوید انفجارها در بغداد زیاد شده و یك متخصص، می‌تواند از تلفات كم كند. سكانس پایانی فیلم، تصویر لانگ شاتی است كه یك خنثی‌كننده بمب با لباس‌های مخصوص را در فاصله دور نشان می‌دهد و احتیاج به توضیح نیست كه او كسی نیست جز سرگروهبان ویلیام جیمز.

فردایی برای همه

با تمام امتیازات جعبه درد، این فیلم برخلاف نظر كارگردانش هرگز ضد‌جنگ نیست؛ حتی قهرمان پرور هم نیست. اگرچه فیلم در تصویر كشیدن خلقیات سربازان جنگ خوب عمل كرده اما فیلم ضد‌جنگ یك ویژگی ممتاز دارد و آن صداقت در روایت است. جعبه درد در بیشتر صحنه‌ها چندان صادق نیست و بیشتر قصد دارد حس همدلی بیننده را با شخصیت‌های اصلی فیلم برانگیزاند كه سربازان آمریكایی هستند.

فیلم در عمده صحنه‌ها نشان می‌دهد درحالی كه سربازان آمریكایی برای نجات جان عراقی‌ها قربانی می‌شوند، آنها با فراغ بال سربازان آمریكایی را همچون تماشاچیان مسابقات گلادیاتوری از بالكن و پشت بام خانه‌های محقر خود می‌نگرند و حتی بدتر در پی راهی هستند كه اتفاقا برخلاف سعی آمریكایی‌ها بمب‌ها را منفجر كنند. این دركنار شیطنت دیگری است كه در پس زمینه همه صحنه‌های خنثی كردن بمب، صدای اذان به گوش می‌رسد.

فیلم «در دره الاه» صداقت بهتری داشت؛ هركس از هر ملیتی به سهم خود نقشش را بدون فریاد و سردادن شعار شروع كرد و به پایان رساند. در سكانس افتتاحیه فیلم «در دره الاه» تامی لی جونز، سرایدار مدرسه را بازخواست كرد كه چرا پرچم آمریكا را سروته به میله وصل كرده است ولی وقتی فهمید پسرش در جنگ قربانی ندانم‌كاری سردمداران و سیاستمداران آمریكایی شده خودش تعمدا پرچم آمریكا را سروته كرد. در واقع هیچ كدام از آن دو حالت شعاری نبود و صداقت داشت برای همین هم به دل تماشاگر می‌نشست؛ صداقتی كه هرگز در جعبه درد موجود نیست.

شناخته‌ها و ناشناخته‌ها

برای فیلمی 131دقیقه‌ای بودجه‌ای 11میلیون دلاری درنظر گرفته شده كه نشان می‌دهد از ابتدا چندان حسابی برایش باز نشده است. اگرچه دیوید مورس، رالف فاینز و گای پیرس هم به‌صورت افتخاری در آن بازی كرده باشند. اما كاترین بیگلو به اذعان خودش چندین راهكار از بزرگان سینما را آویزه گوشش كرده بود؛ یكی استفاده از مدیر فیلمبرداری كه تجربه كلان در فیلمبرداری از كارهای خارج از پلاتو مثل حضور در دشت، كوه و برزن را داشته باشد و برای همین بیگلو باری آكروید را برگزید كه جادویش در مقام مدیر فیلمبرداری، چنان فیلمی از جعبه درد ساخته كه در خوش ساختی‌‌اش شكی نیست. از آكروید فیلم‌های «یونایتد 93»، «باد در مرغزارها می‌وزد»، «جنگ در سیاتل» و «در جست‌وجوی اریك» را به یاد بیاورید.

دیگر راهكار را پیش از این رومن پولانسكی برای ساخت فیلم جنگی به كار برده بود و آن عدم‌استفاده از هنرپیشه‌های بزرگ است كه بیگلو از آن درست استفاده كرد و به نتیجه هم رسید. چنانچه خود پولانسكی نیز برای فیلم «پیانیست» از آدریان برودی استفاده كرد كه با وجود قابل احترام بودنش نه قبل از اسكار بردنش برای پیانیست و نه بعد از آن هرگز بازیگر درجه اولی نبود. در جعبه درد هم جرمی رنر ایفای نقش كرد كه حتی برای آمریكایی جماعت هم چهره آشنایی نیست. با این حال رنر در جعبه درد خوب كار كرد و درخشید اگرچه هیچ شانسی برای گرفتن اسكار نقش اول نخواهد داشت.

جنگ و صلح

«جعبه درد» (The Hurt locker) ساخته كاترین بیگلو ستایش‌شده فیلم سال از سوی منتقدان بوده و از این منظر موقعیت «میلیونر زاغه‌نشین» ‌را در اسكار پارسال به ذهن می‌آورد. سال گذشته فیلم دنی‌بویل به عنوان محصولی مستقل و كم‌هزینه در حالی تحسین منتقدان را برانگیخت و در نهایت فاتح اسكار نیز شد كه به نظر می‌رسید این «مورد عجیب بنجامین باتن» است كه به روحیات اعضای آكادمی نزدیك‌تر است.

امسال نیز «جعبه درد» در 9 رشته نامزد اسكار شده و «آواتار» نیز دقیقا با همین آمار شانس ‌بردن مجسمه طلایی را دارد؛ با این تفاوت كه فیلم جیمز كامرون با گذر از مرز 2میلیارد دلار، ركورد تازه‌ای در فتح گیشه رقم زده ولی مجموع فروش ساخته كاترین بیگلو به 20میلیون دلار نیز نرسیده. در واقع «جعبه درد» بیشتر مورد علاقه‌مندان جدی سینما و نخبه‌ها قرار گرفته تا سینماروهای عادی «جعبه درد» فیلمی است تلخ و خشن كه باور اینكه یك زن آن را كارگردانی كرده، كمی دشوار است.

هالیوود كه در سال‌های اخیر فیلم‌های زیادی درباره حضور نظامی آمریكا در عراق ساخته، این‌بار به دستاوردی تماشایی دست یافته كه گرچه در لحظاتی مانند محصولات مشابه، شعار می‌دهد ولی نظم ساختاری‌اش را قربانی مضمون‌گرایی نمی‌كند؛ نكته‌ای كه موجب جلوه و درخشش «جعبه درد» و معیاری برای تمایز آن از دیگر فیلم‌های جنگی هالیوود می‌شود.
فهرست وبلاگ

> سیم کارت ریدر +رم ریدر

> آهنگهای شاد کودکانه

> برترین نرم افزار آموزش زبان انگلیسی دنیا

> فیلم آموزشی Excel 2007 به زبان فارسی

> آموزش کامل زبان نصرت + دوره تقویت حافظه

> آموزش تصویری نرم افزار حسابداری رافع 6

> آموزش نرم افزار حسابداری هلو

> آموزش طراحی اصول طراحی با مداد

> کارواش همه کاره اصل

> حراج گیرنده دیجیتال+مبدل DELL USB DVB-T

> جدیدترین کرم سفید کننده مردانه Emami

> اسمارت لیدز اصل نگهدارنده طولانی موادغذا

> آموزش ویدئویی فتوشاپ به زبان فارسی

> آلبوم موسیقی آرامش بخش کودکان mp3

> صابون ریز اتوماتیك

> کرم دوقلو روشن کننده و ضد لک قوی خرچنگ

> کرم صاف و نرم کننده مو Dark & Lovely

> دستگاه صافکاری بدنه خودرو

> اسپری موبر

> نرم افزار تبدیل گفتار به نوشتار.

> گـوی جادویی شستشوی لباس ماشین لباسشویی

> مکالمه زبان انگلیسی با لهجه آمریکایی

> شامپو ضد ریزش مو جنسینگ

> کرم رفع سیاهی بدن ولنسی مجوزدار

> پنل ارسال ایمیل انبوه تحت وب حرفه ای

> ژل حجم دهنده و فرم دهنده سینه با مجوز

> آموزش c++ بصورت تصویری دکتر رحمانی

> انگشتر جادویی تغییر احساس

> مقنعه شال دار

> لیزر انگشتی

> پودر سفید کننده دندان abaan

> کرم ضدچروک و سیاهی دور چشم ولنسی

> ساعت مچی swatch

> فروش عمده دستبند مغناطیسی پاوربالانس

> بیگودی جادویی مجیک MAGIC LEVERAG

> روغن مار ملکه زیبایی

> ست کامل مروارید عشق

> پک سفید کننده دندانWHITE LIGHT

> نانو تصفیه

> آموزش زبان عمومی دانشگاه پیام نور

> کرم پف کننده صورت و گردن ولنسی valensy

> قلم خش گیر خودرو های ایران خودرو و سایپا

> نگهدارنده ژله ای وسایل مختلف

> ما شما را به همگان معرفی می کنیم !

> جدیدترین ساعت بدون عقربه اسپورت

> کرم گریم منحصر به فرد گلوبال فرانسه

> پد دفع سموم بدن کینوکی با تضمین نتیجه

> لغات برای آیلتس همراه با فایل صوتی

> تخته گوشت با چاقو لیزری

> آموزش بی نظیر زبان انگلیسی در خواب

> تبلیغات شما در Abanfi.Com

> آموزش حسابداری مالی وصنعتی ومالیاتیEbook

> پکیج ویژه استخدام در شرکتهای ایرانی

> بسته ویژه آموزش ریاضی معلمان ششم ابتدایی

> سرم ضدچروک صورتknox اصل کره(باقیمت قبلی)

> ساعت جدید زنانه بند حصیری

> آموزش جامع فیزیک اول دبیرستان + کنکور

> انگشتر حلقه ای آمیتیست

> ساعت النگویی تمام استیل با طرح دلفین

> شامپوی مرطوب جلبک دریایی

> عینك پلیس s8005 اورجینال

> دستگاه ترک سیگارالکترو اسموک

> کرم رفع سیاهی بدن ولنسی (دارای مجوز

> شال طرح طاووس و قلب

> ساعت ظریف زنانه

> ساعت زنانه ck اسپورت و فانتزی

> آموزش سیستم مدیریت محتوا جوملا2.5 ebook

> ماسک رسوبات آتشفشانی

> گوشواره ماه تولد

> از بین برنده سفیدی مو استراتژی STRATEGY

> فروش عمده هندزفری تغییر صدا

> صابون کوسه ماهی مجوزدار

> شامپو کریستال آلوئه ورا مجوزدار

> لوبیای سحرآمیز

> قلم تشخیص رنگ کارشناس 2

> صابون خاویار

> وکیوم پک سایز بزرگ

> سرور ارسال ایمیل انبوه2

> کرم دورچشم ولنسی دارای مجوز بهداشت

> اسپری گیاهی ضد جوش مجوزدار

> فیلم برنام نویسی الگوریتم رقابت استعماری

> فیلم آموزش کامل ADO.NET به زبان فارسی

> گردنبندعقیق شرف الشمس زیبا

> چسب بینی زغال طبیعی ساخت کره دارای مجوز

> کرم تقویتی کلاژن ولنسی دارای مجوز بهداشت

> کلاه گیس طبیعی بدون فرق اصل

> آموزش یوگا در دوران بارداری

> لغات کاربردی زبان انگلیسی با ترجمه فارسی

> آموزش درس الکترونیک ۱ رشته های مهندسی

> روغن التیام بخش شترمرغ برای رفع فوری درد

> فایل آموزشی آمار مقدماتی کارشناسی ارشد

> حشره کش الکتریکی شارژی(با طرح راکت تنیس)

> آچار فرانسه نرم افزار 2012

> شامپو رفع سفیدی مو

> آموزش زبان Face To Face

> درجه سنجش باد لاستیك خودرو

> کرم رفع سیاهی مناطق حساس بدن

> صابون تخصصی رفع سیاهی مناطق حساس بدن

> پکیج کامل نرم افزاری GPS & MAP 2012

> بند انداز برقی اتوماتیك بانوان (Browns)

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها

دنیای کدهای جاوا اسکریپت